Co je guarana a jak ovlivňuje vaše zdraví

Co je guarana?

Guarana je rostlina původem z Jižní Ameriky, která se používá k výrobě energetických nápojů, přírodních léků a doplňků stravy. Obsahuje přírodní kofein, který může zvýšit energii, podporovat metabolismus a zlepšit koncentraci. Kromě toho, že zvyšuje výkonnost, guarana také obsahuje antioxidanty, které mohou chránit tělo před poškozením volnými radikály. Příjem guarany by měl být omezen na zdravou dávku, aby se předešlo negativním účinkům jako jsou neklid, nespavost nebo zvýšený srdeční tep. Guarana může také interagovat s některými léky, a proto by se měla konzultovat s lékařem před tím, než se začne užívat. Vzhledem k jejímu stimulačnímu účinku může guarana pomoci při redukci hmotnosti a zvýšení metabolizmu. Nicméně, garantované účinky na hubnutí jsou stále nejasné a důkladný výzkum je stále nutný. Celkově posuzujeme, že guarana může být užitečný přírodní doplněk stravy pro ty, kteří hledají zvýšení energie a metabolismu, ale pozor na nežádoucí účinky a interakce s léky.

Historie používání guarany

Historie používání guarany sahá až do pradávných dob, kdy ji používali indiáni v Amazonské džungli jako přírodní lék. Považovali ji za elixír plný energie, který jim pomáhal zvládnout fyzicky náročné práce a zvyšoval jejich koncentraci i odolnost proti nástrahám života v divočině. Guarana se brzy stala oblíbenou rostlinou i v jiných částech Brazílie a byla široce využívána při cestách kamennou pouští Cerrado za účelem zvýšení výkonu a potlačení hladu. Postupně se stala také součástí rituálů náboženského i sociálního charakteru. V 19. století si guaranu oblíbil Francouz Honoré de Balzac, který hojně využíval při psaní svých děl. Guarana se dostala do Evropy a brzy se stala populární také v jiných koutech světa. Dnes je guarana široce využívána při výrobě energetických nápojů, doplňků stravy a léčivých přípravků.

Zdravotní výhody guarany

Guarana má mnoho zdravotních výhod, které mohou být pro naše tělo velmi prospěšné. Zlepšuje metabolismus a podporuje hoření tuků. Guarana obsahuje kofein, který má podobné vlastnosti jako káva, ale je mnohem účinnější. Kofein v guaraně také pomáhá zlepšovat kognitivní funkce a zlepšuje fyzické výkony. Guarana také obsahuje antioxidanty, které bojují proti škodlivým volným radikálům v těle. Tyto antioxidanty mohou pomoci snížit pravděpodobnost vzniku srdečních onemocnění a některých typů rakoviny. Navíc je guarana přirozeným diuretikem, takže může pomoci při odbourávání přebytečného tělesného tuku a odstranění toxických látek z těla. Použití guarany má také pozitivní vliv na trávení a metabolismus vody v těle. Guarana rovněž pomáhá zlepšit náladu a zvládnout stres. Může také pomoci s úzkostí a depresí. S tak mnoha zdravotními výhodami, které guarana poskytuje, by neměla být přehlížena jako zdroj pozitivního vlivu na naše tělo a psychiku.

Zdroje guarany

Zdroje Guarany jsou široce dostupné a jsou používány po celém světě v různých formách. Jedním z hlavních zdrojů Guarany jsou semena Guarany, která se sbírají z plodů rostliny. Semena Guarany se tradičně používají k výrobě nápojů a potravinových doplňků. Dnes je Guarana k dispozici také jako doplněk stravy v kapslích nebo tabletách. Dalším zdrojem Guarany jsou různé energetické nápoje a pochutiny. Tyto produkty jsou založeny na vysokém obsahu kofeinu, který podporuje citlivost a koncentraci. Energetické nápoje s Guarany jsou běžně k dostání v čerpacích stanicích, obchodech s potravinami a nápoji. Kromě toho se Guarana používá také v kosmetickém průmyslu. Extrakt z Guarany se přidává do kosmetických přípravků jako je šampon, kondicionér, zvlhčovač a pleťové masky. Guarana zlepšuje cirkulaci krve ve vlasech a pokožce hlavy, což podporuje růst vlasů. V zásadě jsou zdroje Guarany téměř neomezené. Guarana je velmi univerzální rostlina, která se používá v mnoha různých oblastech, včetně potravinářského průmyslu, zdravotnictví a kosmetiky.

Jak používat guaranu

Jak používat guaranu je klíčovým faktorem, pokud se chystáte využívat výhod této rostliny. Guarana se nejčastěji používá v práškové nebo tabletové formě a lze ji snadno přidat do různých nápojů, jako jsou smoothie nebo energetické nápoje. Pokud se rozhodnete používat guaranu jako doplněk stravy, je důležité si uvědomit, že obsahuje kofein, a proto byste měli být opatrní s dávkováním. Doporučená dávka se pohybuje mezi 100-300 mg denně pro dospělého člověka. Chcete-li získat nejlepší výsledky, doporučuje se užívat guaranu ráno nebo krátce před tréninkem. Mnoho lidí zaznamenává zlepšení energie a výdrže po užití guarany. Pamatujte však na to, že guarana není vhodná pro každého, zejména pro osoby s vysokým krevním tlakem nebo srdečními problémy. Je nezbytné si promluvit s lékařem před zahájením užívání guarany, zejména pokud užíváte léky na ředění krve nebo jste těhotná.

Možné vedlejší účinky guarany

Možné vedlejší účinky guarany jsou důležitou informací, kterou by každý měl vědět, předtím než začne užívat produkt, který obsahuje tuto rostlinu. Guarana obsahuje kofein, což může mít nežádoucí účinky u lidí, kteří jsou citliví na kofein. Mezi nežádoucí účinky patří nespavost, podrážděnost, nervozita, zrychlené tepové frekvence a zvýšený krevní tlak. Doporučuje se, aby lidé s vyšším krevním tlakem nebo srdečními chorobami konzumovali guaranu s opatrností. Dále se nedoporučuje konzumovat guaranu společně s alkoholem nebo dalšími stimulanty, jako je káva či energetické nápoje. Užívání guarany v těhotenství či kojení není doporučeno, neboť zatím není dostatek informací o jejích možných účincích. Při užívání guarany je důležité dbát na správné dávkování, neboť při nadměrné konzumaci mohou vzniknout vedlejší účinky. Může dojít k bolesti hlavy, zvracení, průjmu nebo nadměrnému pocení. Pokud by se vyskytly nějaké z těchto příznaků, doporučuje se snížit dávku guarany, nebo ji úplně vysadit.

Časté otázky FAQ

Guarana je rostlina, která se používá kvůli její stimulační působnosti. Její semena obsahují dvakrát tolik kofeinu než kávová zrna.
Guaranový kartel, se sídlem v Salvadoru, sdružující více než 20.000 guaranových producentů z Brazílie, Venezuely a Bolívie.
Guarana obsahuje kofein, theobromin a theofylin, tři přirozené stimulancia, které jsou použity pro své energetické vlastnosti. Dále obsahuje třísloviny, alkaloidy a flavonoidy.
Guarana je účinná při zvyšování energie, výdrže a soustředěnosti. Mezi negativními účinky patří nervozita, nespavost a zvýšený krevní tlak.
Guarana se nejčastěji používá v nápojích nebo doplňcích stravy. Nápoje jsou buď kávové nebo bezkofeinové a jsou obvykle slazené. Doplňky stravy jsou dostupné v kapslích, tabletách nebo prášku.
Guarana a káva obsahují obě kofein, ale Guarana obsahuje větší koncentraci kofeinu a další stimulační látky, což způsobuje pomalejší uvolňování kofeinu do krevního oběhu, čímž se způsobí delší a stabilnější stimulace.
Mezi vedlejší účinky patří nervozita, nespavost, zvýšený krevní tlak a nepravidelný srdeční tep. Vysoké dávky Guarany mohou také způsobit nevolnost, zvracení a bolest břicha.
09.09.2023