Co je to Kamut a jak může ovlivnit vaše zdraví

Co je Kamut a jak se liší od obilovin

Kamut, který má botanický název Triticum turgidum subsp. Turanicum, je starodávný ověřený druh pšenice. Kamut je možné najít pod různými obchodními názvy, například "Khorasan wheat" či "proso perlové". Jeho zrno je větší než u běžné pšenice, má oranžovou barvu a patří mezi celozrnné potraviny. Kamut se vyznačuje celou řadou příznivých vlastností pro zdraví. Například obsahuje vysoké množství bílkovin, které jsou nejen cennou složkou stravy pro sportovce, ale také dodávají organizmu energii. Kamutová mouka navíc obsahuje více minerálů než běžné druhy mouky. A co je nejdůležitější, i lidé s nepříznivou střevní mikroflórou by měli být schopni konzumovat kamut bez problémů. Kamut se v porovnaní s ostatními obilovinami liší svým větším zrnem a vyšším obsahem bílkovin. Jeho vysoká stravitelnost a nízká alergenita z něj dělají populární produkt v kuchyni. V porovnání s pšenicí obsahuje kamut nižší množství lepku, takže se častěji používá jako náhrada za tradiční mouku. Navíc, díky své delikátní chuť a lehkosti, se kamut často používá jako ingredience do chleba, těstovin a dezertů.

Historie a původ Kamutu

Kamut, také známý jako khorasan, je starověký druh pšenice, který se datuje do starověkého Egypta. Podle legendy se semena Kamutu dostala do Severní Ameriky díky americkému letci, který je přivezl z Egypta jako suvenýr. Nicméně vědecké důkazy ukazují, že semena Kamutu byla nalezena v egyptských pyramidách, což naznačuje, že tato obilnina se pěstovala již před dlouhou dobou. Kamut se vyrábí pouze ze specifického druhu obilí pod názvem Triticum turgidum subsp. turanicum. Dnes se Kamut pěstuje po celém světě a je oblíbený pro svůj bohatý oříškový a sladký chuťový profil. Vzhledem k tomu, že Kamut obsahuje méně glutenových bílkovin než moderní odrůdy pšenice, mnoho lidí, kteří trpí intolerancí na lepek, hledají po této alternativě. Kamut se také stává stále populárnější v bio a ekologických zemědělských oblastech, díky své schopnosti růst v tradičním a udržitelném způsobu.

Nutriční hodnota Kamutu a jeho výhody pro zdraví

Kamut je starodávné zrno, které je stále více populární mezi výživovými experti díky svým výživovým výhodám. Nutriční hodnota Kamutu je velmi podobná pšenici, ale s několika klíčovými rozdíly. Kamut obsahuje více bílkovin a aminokyselin než pšenice, což pomáhá udržovat svalovou hmotu a přispívá k pocitu sytosti. Kromě toho, Kamut je dobrým zdrojem minerálních látek, jako je selen, zinek a měď, což jsou důležité prvky pro zdraví kostí, imunitního systému a regulace hormonů. Kamut obsahuje také vitamíny B a E, které podporují zdravé nervy a srdce. Další výhodou Kamutu je, že obsahuje vyšší množství antioxidantů než pšenice. Antioxidanty pomáhají chránit buňky před poškozením volnými radikály a mohou pomoci snížit riziko vzniku některých chronických onemocnění, jako jsou srdeční choroby a některé druhy rakoviny. Pokud chcete zlepšit své zdraví, Kamut by měl být určitě na vašem seznamu.

Kamut v kuchyni: recepty a tipy

Kamut se stává stále více populární v mnoha kuchyních, a proto je důležité znát recepty a tipy pro jeho použití. Tento starodávný druh pšenice má úžasné nutriční vlastnosti a je bohatý na bílkoviny, minerály a vitaminy. Pokud hledáte zajímavé a zdravé nápady na vaření kamutu, můžeme vám nabídnout několik skvělých receptů. K nejoblíbenějším patří například salát s kamutem a řeřichou, polévka s kamutem a zeleninou nebo risotto s kamutem a houbami. Při používání kamutu je důležité dodržovat správné poměry vody a kamutu, které se mohou lišit podle konkrétního receptu. Můžete také využít kamutové mouky při pečení chleba nebo při zdobení dortů. Kamut je skvělým alternativou k obyčejné pšenici a může doplnit mnoho vašich oblíbených jídel.

Jak si vybrat a uchovávat Kamut

Pokud se chystáte vyzkoušet Kamut, je důležité si vybrat správnou kvalitu zrna. Ideálně by mělo být certifikované bio a mělo by pocházet z ekologicky udržitelného zemědělství. Při nákupu zrna Kamut by měla být klíčová pozornost věnována jeho čerstvosti a skladování. Výhodou Kamutu je, že se díky svému vysokému obsahu tuku a proteinů jen zřídka kazí. Aby bylo zajištěno správné skladování Kamutu, mělo by být uchováváno v uzavřené nádobě na suchém a tmavém místě. Určitě se vyhněte skladování v místech, kde jsou vystaveny přímé slunečnímu záření, tepelným zdrojům a vlhkosti, které mohou způsobit jeho kazení. Pokud uchováváte Kamut jako celá zrna, nebo jako celou mouku, můžete je mít v lednici, kde se udrží déle. Abyste si mohli kompletně vychutnat Kamutové potraviny, musíte znát správné množství, které máte použít. Běžně se doporučuje použít asi 1-2 šálky sušených zrn Kamutu na každých 4-6 šálků vody. Během vaření Kamutu může několikrát nabobtnat, takže bude třeba pravidelně ho kontrolovat a míchat. Pokud Kamut vaříte poprvé, měli byste mít na paměti, že se vaří déle než ostatní obiloviny, zhruba 45-60 minut.

Možné vedlejší účinky a kontraindikace užívání Kamutu

Kamut je zdravé obilí, které má mnoho blahodárných účinků na lidské zdraví. Nicméně, podobně jako u jiných potravin, mohou být i u Kamutu zaznamenány některé vedlejší účinky. Mezi hlavní vedlejší účinky užívání Kamutu patří nafouknutí, plynatost a lehká zažívací obtíže. Tito vedlejší účinky jsou však často přechodné a mohou být minimalizovány postupným zvykáním si na Kamut. Pokud máte celiakii nebo alergie na pšenici, měli byste být opatrní při konzumaci Kamutu, protože Kamut obsahuje gluten. Dále by měly těhotné ženy a kojící matky před použitím Kamutu konzultovat s lékařem. Pokud máte nějaké další zdravotní problémy, měli byste rovněž konzultovat s lékařem před užíváním Kamutu. Celkově je Kamut zdravé obilí s mnoha pozitivními účinky na lidské zdraví. Při správném používání může Kamut přinést mnoho výhod pro celkovou pohodu a zdraví jednotlivce. Nicméně, jako u každého jiného potravinového produktu, měli byste být obezřetní a konzultovat s lékařem, pokud máte nějaké otázky nebo obavy týkající se užívání Kamutu.

Časté otázky FAQ

Kamut, neboli khorasan pšenice, je starodávná odrůda obiloviny, která pochází z Egypta. Dnes se pěstuje v mnoha zemích světa pro svou výživovou hodnotu, nutriční vlastnosti a chuť.
Kamut obsahuje protein, minerály (magnesium, zinek), vitaminy (E, B-komplex), esenciální mastné kyseliny, vlákninu a další živiny.
Kamut je považován za superpotravinu kvůli vysokému obsahu proteinu, hořčíku a dalších živin. Má nízkou glykemickou hodnotu, což umožňuje udržet hladinu cukru v krvi stabilní. Navíc má specifickou, bohatou chuť, která dodává jídlu výjimečnou kvalitu.
Kamut můžete zakoupit v supermarketech, ale také v specializovaných prodejnách s zdravou výživou, či na e-shopech se zdravou výživou.
Kamut lze použít jako náhradu rýže, kuskusu nebo pšenice. Vaří se vpodobném poměru jako rýže. Kamutové krupice je také možné použít při pečení chleba, buchet nebo koláčů.
Kamut obsahuje glutein a tudíž není vhodný pro lidi s celiakisou. Pokud trpíte citlivostí na glutel, měli byste konzumaci kamutu omezit nebo se raději vyvarovat.
18.08.2023