Co jsou a jak fungují EAA: Esenciální aminokyseliny pro vaše tělo

Co jsou EAA?

EAA jsou zkratkou pro esenciální aminokyseliny. Jsou to aminokyseliny, které náš organismus sám nedokáže vytvářet, a proto je nutné dodávat je stravou nebo přípravky s obsahem EAA. Studie prokázaly, že EAA jsou klíčové pro růst svalů, regeneraci po tréninku a snížení svalového katabolismu. Existuje 9 esenciálních aminokyselin: leucin, isoleucin, valin, methionin, fenylalanin, threonin, tryptofan, lysin a histidin. Tyto aminokyseliny jsou důležité nejen pro stavbu svalů, ale také pro syntézu proteinů a hormonů. EAA jsou nezbytné pro každého sportovce, který si chce udržet zdravé a silné svaly. Pokud nedostáváme dostatek esenciálních aminokyselin, může to vést k ochabnutí svalů, snížení energie a celkového výkonu. Proto je důležité jíst potraviny bohaté na EAA, jako jsou maso, vejce, ryby nebo luštěniny, nebo si případně doplnit EAA pomocí přípravků.

Proč jsou EAA tak důležité pro tělo?

Esenciální aminokyseliny (EAA) jsou velmi důležité pro významné funkce v lidském těle. Tyto aminokyseliny musí být přijímány potravou, protože tělo si je nedokáže sám vyrobit. Existuje osm esenciálních aminokyselin, které tělo potřebuje pro růst, regeneraci tkání, udržování imunitního systému a hormonálních funkcí. Největší výhoda EAA je, že jsou naprosto klíčové pro regeneraci svalové hmoty a tím i pro růst svalů. Tyto aminokyseliny napomáhají k rychlejšímu a efektivnějšímu zotavení po tréninku a minimalizují riziko poškození svalů. Díky tomu jsou EAA velmi oblíbené mezi atlety, kulturisty a lidmi, kteří se aktivně věnují sportu. Místo konzumování bílkovin z potravin jako jsou maso, vajíčka a mléčné výrobky, může být užívání doplňků obsahujících EAA velmi užitečné. Tyto doplňky mohou být efektivním zdrojem živin pro tělo a pomáhají při regeneraci svalové hmoty a rychlém zotavení. Výsledky během cvičení jsou pak viditelnější a kvalitnější svalová hmota vám přináší silnější, zdravější a vitálnější život.

Které aminokyseliny jsou esenciální?

V lidském těle existuje celkem 20 aminokyselin. Mezi nimi jsou některé, které může tělo samo syntetizovat, a ty, které musí být získány z jiných zdrojů. Tyto druhé jsou známy jako esenciální aminokyseliny a jsou pro lidský organismus zásadní. Mezi esenciální aminokyseliny patří leucin, isoleucin, valin, tryptofan, fenylalanin, methionin, threonin a lysin. Tyto aminokyseliny hrají důležitou roli při tvorbě svalové hmoty, podpoře imunitního systému a tvorbě hormonů. Protože některé z těchto aminokyselin nejsou v lidském těle produkovány, musí být zahrnuty do naší stravy. Pokud budete jíst dobré zdroje bílkovin jako jsou hovězí, kurčata, vejce nebo ryby, můžete si být jisti, že získáváte dostatek esenciálních aminokyselin, které potřebujete pro udržení zdraví a správné funkce těla.

Jaké jsou zdroje EAA?

Existuje řada potravin, které obsahují esenciální aminokyseliny (EAA) a mohou být zařazeny do vaší stravy. Některé z nejbohatších zdrojů EAA jsou vejce, hovězí, drůbeží, losos a tuňák. To znamená, že konzumace těchto potravin může být pro ty, kteří hledají způsoby, jak získat EAA, velmi užitečná. Mléčné produkty jsou také dobrým zdrojem EAA. Například sýr, jogurt nebo mléko jsou bohaté na valin, leucin a isoleucin. To znamená, že osoby s nízkým přísunem EAA by mohly snadno dodržovat stravu bohatou na mléčné výrobky. Na druhé straně, pro osoby, kteří vyhledávají rostlinné zdroje EAA, mohou konzumovat potraviny jako jsou ořechy, semena, čočka a celozrnné produkty. Tyto potraviny mohou být velmi účinné při snaze o zvýšení obsahu EAA v jejich stravě.

Doporučené množství EAA pro sportovce

Doporučené množství EAA pro sportovce se liší v závislosti na typu sportu, intenzitě tréninku a cílových výsledcích. Obecně se však doporučuje konzumovat 10 až 15 gramů EAA denně. Je důležité dodržovat doporučené dávkování, aby se maximalizovaly výhody při minimalizaci nežádoucích účinků. Sportovci by měli konzumovat EAA během tréninků, aby maximalizovali svalovou sílu, vytrvalost a regeneraci. Konzumace před tréninkem může také zlepšit výkonnost a snížit únavu. EAA mohou být konzumovány samostatně nebo ve formě doplňků jako jsou prášky, nápoje nebo tyčinky. Je také důležité dodržovat doporučení o pití hodně vody spolu s EAA, aby se minimalizovaly nežádoucí účinky, jako je dehydratace. Kromě toho mohou být EAA prospěšné i pro sportovce, kteří dodržují stravovací omezení nebo mají problémy s trávením, protože jsou snadno stravitelné a rychle se vstřebávají do těla.

Rizika a vedlejší účinky užívání EAA

Rizika a vedlejší účinky EAA jsou důležitou součástí diskuze o tom, zda je tento doplněk zdraví vhodný pro vás. Přestože jsou EAA obecně považovány za bezpečné, některé lidé mohou být náchylnější k vedlejším účinkům než jiní. Mezi hlavní vedlejší účinky EAA patří strávovací problémy, jako je nevolnost, průjem a nadýmání. Jiným vedlejším účinkem EAA je možná změna chutě k jídlu, která může vést ke zvýšené konzumaci kalorií a přibývání na váze. Dalšími riziky spojenými s užíváním EAA jsou zvýšený krevní tlak, bolest hlavy a problémy s játry a ledvinami. Proto je důležité dodržovat doporučené dávkování EAA, nebo se lépe poradit se svým lékařem nebo trenérem, pokud máte předešlé potíže s těmito orgány nebo jiné zdravotní problémy. V neposlední řadě, EAA mohou mít také kontraindikace s některými léky, jako jsou třeba nesteroidní protizánětlivé léky a antidepresiva. Pokud tedy během užívání EAA zaznamenáte nějaký vedlejší účinek, nezapomeňte o tom informovat svého lékaře nebo trenéra, abyste mohli najít vhodné řešení.

Časté otázky FAQ

EAA jsou zkratka pro esenciální aminokyseliny, což jsou základní stavební kameny našeho svalového proteinu. Naše tělo si je nedokáže samo vytvořit, a proto je musíme získat z jiných zdrojů, jako jsou potraviny nebo doplňky stravy.
EAA aktivují proces proteinových syntéz v našich svalových buňkách. Proteinová syntéza je klíčový proces, který zajišťuje, že naše svaly budou růst a regenerovat správným způsobem.
EAA jsou důležitá, protože představují stavební kameny pro naše svaly. Bez dostatečného příjmu EAA není možné budovat svalovou hmotu a dosáhnout svých fitness cílů.
Nejlepší čas pro užívání EAA je před tréninkem, což pomáhá zvýšit tréninkovou kapacitu, a po tréninku, což podporuje rychlou regeneraci svalů.
Nejlepšími zdroji EAA jsou kvalitní bílkoviny z potravin, jako jsou hovězí maso, losos, kuřecí prsa, vejce a fazole, ale také proteinové přípravky a doplňky stravy.
Doporučené množství EAA závisí na hmotnosti a tréninkovém režimu jednotlivce. Obecně se doporučuje užívat 5-10 gramů EAA před a po tréninku.
21.09.2023