Himalájská sůl - výjimečná chuť i léčivé účinky

Co je to himalájská sůl?

Himalájská sůl je druh soli, získávaný z jemných krystalů, které se těží v oblasti Himálají, v blízkosti pohoří Karákóram, ve státech Pákistán a Indie. Tato jedlá sůl se vyrábí tradičním způsobem, kdy se těžená sůl suší na slunci a poté se rozemele. Himalájská sůl není obohacena o žádné chemikálie, což ji odlišuje od průmyslově zpracovaných solí. Himalájská sůl se vyznačuje svým vysokým obsahem minerálů, z nichž nejvýznamnější jsou hořčík, sodík a draslík. Tyto minerály jsou důležité pro udržování normálních funkcí těla, jako je například udržení správného krevního tlaku a správné funkce svalů a nervů. Himalájská sůl také obsahuje stopové prvky, jako jsou železo, zinek a mangan, což ji dělá velmi cennou solí pro zdraví. Himalájská sůl se často používá jako alternativa k běžně dostupnému jodu obsahujícímu soli. I když Himalájská sůl obsahuje pouze minimální množství jodu, mnoho lidí si ji oblíbilo právě pro její přírodní původ a vysoký obsah minerálů. Himalájská sůl je k dispozici ve formě soli, kamenů a lamp, které se často používají k ionizaci vzduchu a zlepšení kvality spánku.

Důvody, proč používat himalájskou sůl

Důvody, proč používat himalájskou sůl, jsou řadou výhod, které nabízí pro naše zdraví a výživu. Jedním z hlavních důvodů je skutečnost, že himalájská sůl obsahuje více než 80 minerálů a stopových prvků, které jsou pro náš organismus nezbytné. Díky této vysoké kvalitě se stává himalájská sůl ideální volbou pro ty, kteří chtějí zároveň obohatit svou stravu a zlepšit své zdraví. Dalším důvodem, proč sáhnout po himalájské soli, je její přirozenost. Himalájská sůl se těží z podzemních ložisek v oblasti Himálaje a není chemicky ošetřena ani obohacena umělými látkami, aby se zlepšila její chuť nebo barva. Díky tomu si můžete být jisti, že sáhnete po produktu, který je zdravý a bez přidaných umělých přísad. Posledním důvodem, proč byste měli uvažovat o používání himalájské soli, je její vliv na naše tělo. Himalájská sůl může napomoci ke snížení krevního tlaku, podpořit imunitní systém a pomoci s detoxikací organismu. Může také pomoci s odbouráváním přebytečného kysličníku uhličitého z našeho těla a zlepšení celkového stavu pokožky.

Léčebné účinky himalájské soli

Himalájská sůl je známá pro své léčebné účinky, díky čemuž se stává stále oblíbenější nejen v kuchyni, ale také v kosmetice. Léčivé účinky himalájské soli se využívají k léčbě zánětů, kožních problémů a k boji s akné. Má pozitivní vliv na dýchací cesty a pomáhá s prevencí nachlazení. Dalším z výhod himalájské soli je její schopnost detoxikovat tělo, což umožňuje odstranit škodlivé látky z organismu a zbavit se odpadních látek. Díky svému obsahu minerálů jako jsou sodík, vápník a hořčík, se může himalájská sůl setkat s nedostatkem vitaminů a minerálů v těle, což přispívá k lepšímu zdraví a obranyschopnosti organismu. Pokud trpíte bolestmi kloubů, může být himalájská sůl pro vás správným řešením. Osvědčilo se používat při koupeli, která pomáhá uvolnit svaly, zlepšit krevní oběh a zmírnit bolesti kloubů. V neposlední řadě lze himalájskou sůl využít i v domácnosti, jako přírodní čistící prostředek na posbírání prachu a odstranění nečistot z povrchu nábytku a podlah.

Použití himalájské soli v gastronomii

Použití himalájské soli v gastronomii přináší mnoho výhod pro chuťové pohárky. Himalájská sůl obsahuje mnoho minerálů, včetně hořčíku, draslíku, železa a vápníku, což ji dělá zdravější alternativou k obyčejnému stolnímu soli. Kromě toho, je mnohem jemnější na chuť a poskytuje jemnou, ale přesto výraznou chuť do jídel. Himalájská sůl je skvělá pro použití v gastronomii, protože může být použita jako primární koření, nebo jako dochucovadlo. Může být použita jako solná kůra na hovězí, rybí nebo vepřové maso, čímž dodává jemnou slanou chuť a pomáhá zachovat mazlavost masa. Použití himalájské soli jako dochucovadla činí jídla chutnější a zajímavější pro chuťové buňky, čímž zvyšuje chuťovou zkušenost. Zkuste nahradit svou běžnou stolní sůl himalájskou solí a uvidíte, jak to ovlivní chuť a zdravotní výhody jídel, které připravujete. Nejen, že dodává chuť, ale také může přispět ke snížení krevního tlaku, zlepšení trávicího traktu a podpoře zdraví cév a svalů. Použití himalájské soli v gastronomii je tedy nejen chutné, ale také prospěšné pro naše tělo.

Různé formy himalájské soli a jak si vybrat tu správnou

Existuje několik různých forem himalájské soli, a každá z nich má své specifické vlastnosti. Jednou z nejpopulárnějších forem himalájské soli je mletá sůl, která se nejčastěji používá při vaření a pečení. Pro milovníky soli je k dispozici také krystalická forma soli, která se snadno rozpouští v tekutinách a dokáže dodat jídlu unikátní chuťový zážitek. Kromě toho existuje také mořská sůl solená sluncem, která je bohatá na minerály a stopové prvky. Při výběru správné formy himalájské soli je důležité zvažovat, jakým účelem ji chcete použít. Pokud hledáte univerzální sůl pro vaření a koření, mletá sůl bude ideální volbou. Pokud chcete vyzkoušet něco nového, doporučujeme zkusit krystalickou formu soli, která se snadno používá při přípravě nápojů a dezertů. Pokud vám naopak záleží na obsahu minerálů a stopových prvků, volte mořskou sůl solenou sluncem. Nezapomeňte také věnovat pozornost kvalitě soli. Vyberte si produkt s certifikátem kvality, který garantuje obsah přírodních minerálů a prvků. Pokud je pro vás důležitá ekologie, volte sůl z certifikovaných zdrojů, které brání nadměrné těžbě a udržují ekosystémy v souladu s přírodou.

Doporučené denní množství himalájské soli

Doporučené denní množství himalájské soli by mělo být podle odborníků v rozmezí 2,5 až 6 gramů. Příjem soli by však měl být přizpůsoben individuálním potřebám organismu v závislosti na věku, pohlaví, fyzické aktivitě a zdravotním stavu. Nadměrné konzumování soli může vést k zvýšení krevního tlaku, srdečním chorobám a řadě dalších zdravotních komplikací. Himalájská sůl jedlá může být dobrým zdrojem minerálů, jako jsou hořčík, vápník, draslík a železo. Při přiměřeném množství a pravidelném užívání může pomoci udržovat zdravou rovnováhu elektrolytů v těle. Nicméně je třeba si uvědomit, že himalájská sůl jedlá obsahuje stejné množství sodíku jako jakákoli jiná sůl, a proto by se s jejím konzumováním mělo zacházet obezřetně. Doporučuje se sledovat množství soli, které přidáváte k jídlu, a v případě potřeby hledat způsoby, jak jej snížit. Existuje také řada alternativních koření a bylinek, které mohou jídlu dodat chuť a zdravé vlastnosti. Pamatujte si, že pravidelné fyzické cvičení a vyvážená strava jsou klíčové pro udržení zdraví a dobrého životního stylu.

Časté otázky FAQ

Himalájská sůl jedlá obsahuje více minerálů než běžná kuchyňská sůl, proto má více zdravotních přínosů a lepší chuť.
Některé studie naznačují, že přechod na himalájskou sůl jedlou může pomoci s regulací krevního tlaku u lidí s hypertenzí.
Himalájská sůl jedlá obsahuje vysoké množství sodíku, takže lidé s vysokým krevním tlakem by si měli být vědomi toho, kolik ji konzumují.
Některé studie naznačují, že himalájská sůl jedlá může pomoci s trávením a podpořit zdravou střevní mikroflóru.
Himalájská sůl jedlá se používá jako přírodní alternativa chemickým zubním pastám a může pomoci s bělením zubů a prevencí zubního kazu.
Nejlepší je vybírat si himalájskou sůl jedlou z certifikovaných zdrojů a s co nejnižším obsahem nečistot.
29.07.2023