Vše, co potřebujete vědět o rajčeti

Co je rajče a jak vypadá

Rajče patří mezi nejoblíbenější zeleninu u českých domácností a najdeme ho v mnoha podobách a velikostech. Rajče je kulovitého tvaru, s hladkou a lesklou pokožkou a může mít různou, od žluté po červenou barvu. Některé druhy rajčat jsou kulaté, jiné oválné a další jsou dokonce podlouhlé. Vnitřek rajčete je plný malých dužnatých kuliček, které vypadají jako semena, a ty jsou obklopeny šťavnatou dužinou. Rajčata se sklízejí v létě a jsou velmi oblíbená na grilu nebo v čerstvých salátech. Rajče je také velmi zdravé a obsahuje mnoho důležitých vitamínů a minerálů. Rajčata jsou bohatá na vitamín C, který zlepšuje imunitu a podporuje zdraví kůže. Kromě toho obsahují také vitamín A, který je důležitý pro zrak, a vitamín K, který pomáhá udržovat zdravou krev. Rajčata také obsahují mnoho antioxidantů, kteří ochraňují tělo před poškozením buněk a působí protizánětlivě.

Původ a historie rajčete

Rajče, nebo také rajské jablko, je rostlina, která má původ v Jižní Americe a již více než tisíc let je pěstována člověkem. Nejstarší zmínky o pěstování rajčat sahají až do 15. století, kdy byly pěstovány a konzumovány zejména v oblasti dnešního Mexika a Peru. Na přelomu 16. a 17. století se rajčata dostala do Evropy, konkrétně do jižního Španělska. Po příchodu do Evropy se rajčata stal významnou plodinou, kterou brzy začali pěstovat i další evropské země. I když nebyla v Evropě v počátcích přijímána s nadšením a dokonce byla považována za jedovatou, postupem času se stala nedílnou součástí evropské kuchyně. Rajčata se rychle rozšířila po celém světě a dnes jsou běžnou plodinou v zemích s teplým klimatem. Dnes se rajčata pěstují na velkých plochách v celém světě a jsou velmi oblíbenou součástí našeho jídelníčku. Kromě klasického použití v salátech, jsou využívány i v různých omáčkách, polévkách nebo jako součást různých pokrmů. Rajče je velmi zdravé ovoce, které obsahuje mnoho cenných vitaminů a minerálů, včetně vitamínu C, vitamínu A a draslíku.

Zdravotní přínosy rajčete

Rajčata jsou jednou z nejoblíbenějších zelenin ve světě. Kromě svého lahodného a osvěžujícího chuťového profilu mají rajčata také řadu zdravotních výhod. Rajčata jsou bohatá na vitamín C, který je silný antioxidant, který pomáhá chránit tělo před oxidativním stresem. Jsou také průměrným zdrojem vlákniny, která pomáhá udržovat zdravou střevní funkci. Rajčata obsahují také lycopen, což je karotenoid a pigment, který dává rajčatům červenou barvu. Lycopen má silné protizánětlivé vlastnosti a může pomoci snížit riziko vzniku některých typů rakoviny, jako je rakovina prostaty, žaludku a plic. Rajčata jsou také bohatým zdrojem draslíku, který je důležitý pro správnou funkci srdce a krevního tlaku. Kromě toho obsahují i další důležité minerály a vitamíny, jako je vitamín B6 a kyselina listová. Za zdravotní přínosy rajčat mohou také být vděčni sportovci. Rajčata jsou pro ně vhodným zdrojem energie, obsahují totiž sacharidy, bílkoviny a tuky v poměru 3:1:0,2. Což jim dodává dlouhodobou energii. Kromě tohoto pozitivního vlivu na organismus je dobré připomenout, že rajčata jsou velmi cenově dostupná a lze je zakoupit téměř v každém obchodě.

Rajče v kuchyni

Rajče je velmi oblíbenou plodinou v české kuchyni. Své využití najde rajče v různých pokrmech jako například rajská omáčka, caprese salát nebo bruschette s rajčaty. Rajčata jsou bohatá na vitamíny a minerály, díky čemuž jsou prospěšná pro lidské zdraví. Kromě klasických použití rajčat v české kuchyni se dají rajčata využívat i v méně tradičních receptech. Můžeme je například smažit a použít jako přílohu k hlavním jídlům nebo je zapékat s různými druhy sýra. Rajčata jsou také skvělou surovinou pro samostatné omáčky, které mohou být kořeněné nebo sladké podle preference. Výhodou rajčat je také to, že jsou velice snadno dostupná v jakémkoli obchodě s potravinami po celý rok. Samozřejmě jsou nejchutnější v létě a podzimě, kdy jsou čerstvá a zralá. Přesto však jsou rajčata skvělou a zdravou volbou pro dokonalé dochucení vašich jídel.

Rajče v zahradě: jak pěstovat rajčata

Rajče je oblíbenou zeleninou v české kuchyni a mnoho zahradkářů si ho rádo pěstuje v zahrádkách. Pokud plánujete pěstování rajčat, důležité je si vybrat vhodné místo, které musí být slunné a dobře odvodněné. Rajčata vyžadují také bohatou půdu, kterou můžete připravit výsevem zeleného hnojení nebo kompostem. Při výsadbě rajčat je třeba dbát na to, aby se nevysazovala vedle jiných plodin, které by s rajčaty mohly soutěžit o živiny. Také je vhodné je nevysazovat u blízkosti bramborových rostlin, kvůli riziku infikování plísněmi. Rajčata rostou nejlépe na záhoně, kde mají dostatek prostoru a kde lze dobře regulovat přísun vody a živin. Pokud se rozhodnete pro pěstování rajčat v květináči nebo na balkóně, dejte pozor na množství slunce, které rostliny dostávají. Pokud je bude stínit, mohou velmi rychle uhynout. Dobrým tipem pro pěstování rajčat v květináči je také přihnojování tekutými hnojivy, která jsou bohatá na dusík a draslík, které jsou důležité pro kvalitní růst a plodnost rostliny.

Problémy, které mohou postihnout rajčata a jak se s nimi vypořádat

Rajčata jsou náchylná k různým druhům onemocnění a škůdcům. Mezi běžné problémy patří napadení mšicemi, plísňovými chorobami, nepravidelným zavlažováním a špatným osvětlením. Mšice mohou způsobit vážné poškození rostlin, takže je důležité včas zasáhnout. Plísňové choroby, jako jsou plísně listů a hniloba plodů, mohou snižovat výnosy a kvalitu rajčat. Pokud se setkáte s těmito problémy, doporučuje se použití bioinsekticidů namísto chemických pesticidů, které mohou nepříznivě ovlivnit životní prostředí. Pravidelná kontrola rostlin a účinné zavlažování jsou důležité pro udržení zdravého růstu a vývoje plodů. Také se doporučuje zajištění dostatečného osvětlení a větrání, protože rajčata preferují slunečné a suché podmínky. Kromě toho mohou rajčata trpět nedostatkem živin, což ovlivňuje kvalitu a chuť plodů. Doporučuje se přidávat organická hnojiva, jako jsou kompost nebo hnůj, do půdy, aby se zlepšila živnost půdy a stimuloval růst rostlin. Pravidelná aplikace hnojiv zajišťuje, že rostliny mají dostatek živin pro zdravý a silný růst plodů. Nalezení vhodného rytmu zavlažování a hnojení je klíčové pro úspěšnou úrodu.

Časté otázky FAQ

Rajčata se často jedí syrová v salátech nebo jako součást sendvičů. Mnoho receptů používá rajčata jako základ pro omáčky, polévky nebo krémové nálevy. Můžete je také pečená, grilovaná nebo dušená.
Rajčata se pěstují v různých částech světa, ale nejvíce se pěstují v Jihovýchodní Asii a na Středním východě. V České republice se rajčata pěstují především v teplých částech Moravy a Slezska.
Ano, rajčata mohou způsobit alergické reakce u lidí, kteří jsou na ně alergičtí. Symptomy alergie na rajčata mohou zahrnovat kožní vyrážky, svědění, otok obličeje a průjem.
Ano, rajčata lze skladovat v ledničce, ale nejsou tam nejlepší. Teplota v ledničce může způsobit změnu chuti a textury rajčat. Je nejlepší skladovat je na suchém, temném místě při teplotě okolo 12-15 stupňů Celsia.
Existuje mnoho skvělých receptů s rajčaty. Můžete vyzkoušet rajčatový salát s mozzarellou a bazalkou, rajčatový krém se smetanou a syrovými krutony nebo rajčatovou omáčku na těstoviny. Možností je spousta!
19.09.2023