Funkční čokoláda: Co to je a jak může ovlivnit vaše zdraví

Co je funkční čokoláda?

Funkční čokoláda je jedním z nejnovějších trendů v oblasti čokoládových výrobků. Zatímco tradiční čokoláda slouží především jako sladkost či pochoutka, funkční čokoláda obsahuje větší množství látek s pozitivními účinky na lidský organismus. Patří sem například antioxidanty, minerální látky či vitaminy. Nejčastěji se funkční čokoláda vyrábí z hořké čokolády s vyšším podílem kakaa. Do ní se poté přidávají různé přísady, jako jsou ovoce, ořechy, bylinky nebo další superpotraviny. Samozřejmostí je, že tato čokoláda obsahuje méně cukru než běžná čokoláda, aby nekazila její pozitivní účinky na zdraví. Funkční čokoláda se může pochlubit mnoha pozitivními účinky. Může například pomoci zlepšit srdeční činnost, snížit krevní tlak, zlepšit gastrointestinální funkce a dokonce i zlepšit náladu a proti stresu. Tyto účinky jsou samozřejmě pozitivní, ale neznamená to, že byste měli jíst funkční čokoládu v neomezeném množství. Jediným způsobem, jak užít z těchto vlastností co nejvíce, je jíst funkční čokoládu během zdravého a vyváženého jídelníčku.

Jaký vliv má funkční čokoláda na zdraví?

Funkční čokoláda, jak již samotný název napovídá, má nějakou funkci, kterou plní v těle. Vzhledem k obsahu přírodních bylin je funkční čokoláda často považována za potravinový doplněk. Konzumace funkční čokolády může vést ke zlepšení nálady a zvýšení energie. Funkční čokoláda může být bohatým zdrojem antioxidantů a obsahuje přírodní stimulanty jako například kofein. Studie také ukázaly, že konzumace čokolády s vysokým obsahem kakaa může snižovat krevní tlak a riziko srdečních chorob. Několik typů funkční čokolády může být také účinných při udržování zdravé hmotnosti a kontrole krevního cukru. Nicméně, je důležité si uvědomit, že funkční čokoláda není náhradou za zdravý životní styl a stravovací návyky. Dle doporučení by měl být denní příjem čokolády s obsahem kakaa mezi 30 a 60 gramy.

Jaké jsou další přínosy funkční čokolády?

Funkční čokoláda má mnohem větší přínosy, než si mnozí lidé myslí. Především se jedná o přítomnost flavonoidů, což jsou látky, jež pomáhají snižovat krevní tlak a vyrovnávat hladinu cholesterolu v těle. Tato čokoláda také obsahuje vyšší množství draslíku, vápníku a hořčíku, což podporuje fungování nervového a svalového systému. Dalším pozitivním účinkem funkční čokolády je její schopnost dodat tělu energii. Hlavním zdrojem této energie jsou přírodní cukry, jež jsou obsaženy v kakaových bůčcích. Ty také obsahují látky, které podporují procesy oprav v těle, a tím pomáhají při regeneraci tkání a svalů. Posledním přínosem funkční čokolády je její schopnost podpořit duševní zdraví. Důvodem je přítomnost serotoninu v kakaových bôčkách. Serotonin je látka, která pomáhá posílit náladu a podporuje dobrý pocit, což může přispět k lepšímu zvládání stresu a napětí. Celkově lze tedy říci, že funkční čokoláda je nejen lahodnou pochoutkou, ale také skvělým přírodním lékem na mnoho neduhů těla.

Rizika spojená s konzumací funkční čokolády

Rizika spojená s konzumací funkční čokolády mohou být důležitým faktorem, který by měli lidé zvážit předtím, než se rozhodnou ji konzumovat. Funkční čokolády mohou být například obohaceny o některé látky, jako jsou bílkoviny, vláknina, vitamíny či minerály. Tyto produkty se mohou jevit jako zdravé alternativy k obyčejné čokoládě, ale mohou obsahovat také příliš mnoho kalorií či cukru. Příliš velké množství cukru a kalorií v funkčních čokoládách může způsobit zvýšenou hladinu cholesterolu v krvi a může způsobovat i problémy s váhou. Dalším rizikem je přítomnost kofeinu, který může při přemíře způsobovat nespavost, nervozitu a srdeční arytmie. Proto je důležité sledovat příjem cukru a kalorií a v případě citlivosti na kofein omezit konzumaci funkční čokolády. Výběr správné funkční čokolády je klíčový pro její pozitivní účinky i minimalizaci rizik. Doporučuje se dbát na množství přítomného cukru, kofeinu a kalorií. Dále je důležité sledovat i přítomnost jiných látek v čokoládě, jako jsou vitaminy, minerály či bílkoviny, a vybírat produkty s vyšším obsahem těchto látek. Pokud však máte zdravotní problémy, měli byste se o konzumaci funkční čokolády poradit s lékařem.

Jak rozpoznat kvalitní funkční čokoládu?

Jak rozpoznat kvalitní funkční čokoládu? Kvalitní funkční čokoláda se pozná především podle složení. Měla by obsahovat minimálně 70 % kakaových bobů a být bez přidaných rostlinných tuků, cukrů a dalších přísad. Je také důležité, aby byla čokoláda vyrobena z kvalitních surovin, jako jsou kakaové bobů ze šetrného pěstování a přírodních příchutí. Dalším důležitým faktorem je způsob výroby. Kvalitní funkční čokoláda by měla být vyrobena za nízkých teplot, aby se co nejvíce zachovaly cenné látky obsažené v kakaových bobech. Ideální je také použití metody kamenování, při které jsou kakaové boby po dobu několika dnů ručně rozmělněny na hladkou hmotu. Tento proces zlepšuje chuť a aroma čokolády. Kvalitní funkční čokoláda by měla také mít jemně lesklý povrch a hladkou a krémovou konzistenci. Může být vyrobena z mléčné, hořké nebo bílé čokolády, přičemž každá z těchto variant může obsahovat různé příchutě a doplňkové látky jako jsou ovoce, ořechy, koření nebo bylinky. Pamatujte si, že vybrat si kvalitní funkční čokoládu je důležité pro vaše zdraví, stejně jako pro chuťový zážitek.

Závěr a doporučení pro konzumaci funkční čokolády

Po seznámení se s přínosy funkční čokolády a způsobem její výroby můžeme konstatovat, že se jedná o zajímavou alternativu k běžným sladkostem. Pokud se rozhodnete pro konzumaci této čokolády, je důležité dbát na její kvalitu a složení. Při výběru funkční čokolády se věnujte pozornost složení a případným alergenům. Důkladně si přečtěte informace na obalu a zkontrolujte množství cukru a tuku. Doporučujeme zvolit čokoládu s minimálním obsahem cukru a maximálním obsahem kakaa. Pokud máte chuť na sladkost, může být funkční čokoláda skvělou volbou. Díky svému složení přináší mnoho pozitiv a využití přírodních surovin ji dělá zdravější alternativou k průmyslově zpracovaným sladkostem. Vždy ale platí, že míra je v každém případě důležitá a zdravá strava je základem pro udržení zdraví a kondice.

Časté otázky FAQ

Funkční čokoláda obsahuje vyšší koncentraci antioxidantů, vitamínů a minerálů než běžná čokoláda. Často jsou také přidávány další látky pro zlepšení zdraví.
Funkční čokoláda může mít různé výhody pro zdraví, jako například podporu imunity, zlepšení kardiovaskulárního zdraví a posílení kognitivních funkcí.
Funkční čokoláda obsahuje více přidaných léčivých látek, antioxidantů a dalších výhodných složek pro zdraví než běžná čokoláda. Také se často používá vyšší procento kakaa.
Funkční čokoláda může obsahovat různé přírodní bylinné extrakty, vitamíny, minerály, proteinové prášky nebo další látky, které mají příznivý vliv na zdraví.
Funkční čokoláda může pomoci zlepšit zdraví a imunitu, snížit krevní tlak a cholesterol a také zlepšit kognitivní funkce a náladu. Nicméně, jako u všeho, platí pravidlo množství dělá jed. Přemíra konzumace funkční čokolády může mít negativní vliv na zdraví.
Funkční čokoláda může obsahovat více kalorií a cukrů než obyčejná čokoláda. Také může být dražší než běžná čokoláda. Proto by se měla konzumovat s mírou jako součást vyvážené stravy.
18.09.2023